Stomatologia dziecięca - Twoje dziecko nie musi się bać wizyty

lekarze specjaliści > Stomatologia dziecięca > Stomatologia dziecięca - Twoje dziecko nie musi się bać wizyty

Specjaliści Radzą

Stomatologia dziecięca - Twoje dziecko nie musi się bać wizyty

medserwis.pl
W gabinecie stomatologicznym często słyszymy od rodziców, że nasze dziecko bardzo się boi i nie współpracuje podczas zabiegów. Dokładamy wszelkich starań, by podczas wizyty czuło się ono bezpiecznie i komfortowo, ale warto zadać sobie pytanie dlaczego dzieci tak się zachowują? Czy może my dorośli wpływamy na ich negatywne nastawienie do stomatologa?

Często rodzice mają niemiłe wspomnienia z wizyt u stomatologa z dzieciństwa i niestety nieświadomie przekazują ten strach swoim dzieciom. Dlatego też warto wiedzieć jak prawidłowo przygotować swoje dziecko i samego siebie do pierwszej wizyty u dentysty.

Poznanie gabinetu stomatologii dziecięcej przez zabawę

Zanim rodzice udadzą się z dzieckiem na pierwszą wizytę do gabinetu stomatologicznego powinni poświęcić trochę czasu na opowiedzenie maluchowi kim jest stomatolog, dlaczego ważne jest leczenie zębów. Do tego celu można użyć np. książeczek ilustrowanych, które przedstawiają wizytę u stomatologa. Ponadto ciekawym pomysłem jest zabawa w pokazywanie ząbków, aby dziecko wiedziało o co może prosić dentysta w trakcie wizyty.

Kiedy przyjść pierwszy raz z dzieckiem do stomatologa?

Warto dziecko zacząć oswajać z gabinetem stomatologicznym jak najszybciej. Można to zrobić podczas swoich wizyt. Stomatolog wtedy obejrzy i policzy ząbki, pojeździ fotelem w górę i w dół. Jeśli dziecko czuje się niepewnie może usiąść na kolanach rodzica. Wizyta adaptacyjna powinna obejmować jedynie przegląd zębów i zapoznanie się z gabinetem.

Jakie błędy najczęściej popełniają rodzice?


• okłamują dziecko mówiąc „idziemy na spacer”, a tak naprawdę w planach jest wizyta u stomatologa. Rezultat jest taki, że dziecko czuje się oszukane i przestraszone

• nadużywają słów „nie będzie bolało”, „nie bój się”. Dziecko nie słyszy zaprzeczeń. Rodzic mówiąc te słowa daje dziecku wyraźny sygnał, że może boleć.

• zbyt szybko ulegają dziecku, które sygnalizuje płaczem i wrzaskiem, że nie chce wejść do gabinetu. W takiej sytuacji należy dziecko uspokoić i wyjaśnić dlaczego wizyta musi się odbyć i spróbować jeszcze raz.

• nie przychodzą regularnie na wizyty profilaktyczne.

Dla rodzica pierwsza wizyta u stomatologa z dzieckiem nie jest to łatwe zadanie. Rodzic musi uzbroić się w cierpliwość, spokój i opanowanie, dlatego, że dziecko wyczuwa emocje opiekuna. Jeśli widzi, że rodzic jest spokojny i uśmiechnięty, samo na pewno nie zacznie się bać i płakać od razu po przekroczeniu progu kliniki.

Jak wybrać właściwy gabinet stomatologiczny dla dziecka?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, by placówka, którą wybierzemy miała w swoim zespole doświadczonych pedodontów, czyli lekarzy stomatologów, którzy mają specjalizację ze stomatologii dziecięcej. Ponadto warto, aby w klinice był tzw. „kącik dla dzieci” z kolorowankami, zabawkami, aby dziecko było zajęte zabawą przed wizytą w gabinecie.

Ważne jest również, aby klinika stomatologiczna miała w swojej ofercie znieczulenia gwarantujące komfort podania leku, np. system komputerowy the Wand. Aplikacja znieczulenia następuje przy użyciu „magicznej różdżki”, która w niczym nie przypomina strzykawki. Jeśli nasz maluch miał wcześniej przykre doświadczenia podczas leczenia zębów, aby nie dodawać mu niepotrzebnego stresu w porozumieniu z lekarzem można przeprowadzić zabieg w sedacji, która polega na wdychaniu przez maseczkę bezwonnego podtlenku azotu inaczej nazywanego gazem rozweselającym. Jest to całkowicie bezpieczna metoda umożliwiająca przeprowadzenie leczenia bezstresowo przede wszystkim dla dziecka, ale i lekarza i rodzica.

Drogi rodzicu! Pamiętaj, że to w Twoich rękach leży zdrowie Twojego dziecka. Dotyczy to nie tylko wizyt kontrolnych u pediatry, prawidłowego odżywiania, ale również dbania o piękny i zdrowy uśmiech malucha.

Pozostałe artykuły

 

Polityka prywatności i polityka wykorzystania plików "cookies":

Drogi Użytkowniku, Telewolt sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych i na podstawie uzasadnionego interesu przetwarza na tej stronie pliki cookies niezbędne do funkcjonowania strony internetowej oraz do celów analitycznych. Więcej informacji można znaleźć na stronie tutaj.

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl